guf_0003_bathroom-453420__340[1]

דלקת בדרכי השתן

"תִּזְרֵם֙ וְר֣וּחַ תִּשָּׂאֵ֔ם וּסְעָרָ֖ה תָּפִ֣יץ אוֹתָ֑ם"

(ישעיהו פרק מא פס' טז)


דלקות בדרכי השתן היא תופעה שכיחה בייחוד אצל נשים.

הסיבה לדלקת לפי הרפואה המערבית היא חיידקים.  חיידקים אינם סיבה לדלקות.

חיידקים לעולם אינם מגיעים לרקמה אורגנית חיה.

מה תפקיד החיידקים?

יש להם תפקיד חשוב בטבע: לפרק רקמה המתה. על ידי הפירוק הם מייצרים פסולת רעילה, הרעילות יוצאת בשתן בצואה ובדם. וזה הביטוי של התגובה הדלקתית בגוף.

שתן הוא נוזל סטרילי, לכן במצב הרמוני- אינו מכיל חיידקים.

כאשר הרקמה של השלפוחית ניזוקה מסיבה כלשהי. מגיעים חיידקים מפי הטבעת, (בדרך כלל חיידקי אי קולי ) ומייצרים דלקת.

הדלקת היא תגובה נכונה של הגוף לגירוי לא נכון.

בכדי שיתרבו חיידקים יש צורך ברקמה פגועה. הטבע משתמש בחיידקים כדי לחדש את הרקמה.

הטיפול האנטיביוטי מחליש את היכולת של הרקמה להתחדש.

סימפטומים של דלקת בשתן:

תכיפות ודחיפות במתן שתן

כאב צריבה או עקצוץ בזמן הטלת שתן

דם בשתן או שתן עכור

תחושת חוסר התרוקנות בהשתנה.

קושי להטיל שתן וטיפטוף שתן במקום זרימה תקינה.

עליית חום סיסטמי

בילדים יכול להיות ביטוי של דרכי עיכול: הקאות, חסר תיאבון- בנוסף לתסמינים הללו.

מה יכולות להיות הסיבות לדלקת בשתן?

חשיפה לקור והשפעתו על דלקת בשתן:

ישיבה על משטח קר -אצל נשים השופכה קצרה מאצל הגברים, ישיבה על משטח קר- מכניסה קור לשלפוחית ומזיקה לרקמה שלה.

הליכה ברגלים יחפות על משטח קר מכניסה קור למרידיאני הכליות- שלפוחית השתן

חשיפה למזגן

אכילת מזון קר מחליש את הטחול שזקוק לחום על מנת לאפשר תהליכי עיכול מיטביים. והוא מייצר חולשת טחול מחלישה את הכליות.

  ערמונית מוגדלת BPH

בגברים כאשר הערמונית מוגדלת, היא תייצר לחץ מכני על השלפוחית. לחץ כזה עלול לגרות את השלפוחית ולפצוע אותה. וכך תיווצר דלקת.

גניטליה השפעת הורמונים על דלקת בשתן

במצבים נשיים כמו: הרניה- צניחת רחם, מיומות- שרירנים, אנדומטריוזיס עלול להיווצר לחץ מכני על השלפוחית והצינורות.  במצבים של שינויים הורמונליים  כמו :הריון, גיל המעבר יכולה להיות נטייה אצל נשים מסוימות לפתח דלקות שתן. בדרך כלל הסיבה היא חסר איזון הורמונלי.

יחסי מין פתולוגים:

יחסי מין בגיל מוקדם כאשר הנפש טרם מעוצבת, אונס שאינו מעובד רגשית, יחסי מין בתדירות גבוהה עם החלפת פרטנרים – קלינית נראה יותר בעיות במחמם התחתון בכלל ויתכנו בהקשר הזה גם דלקות שתן בסבירות גבוהה יותר.

מחלות, או חוסר איזון עיכולי, עצירות, שלשול:

לפי הבריאות הטבעית: עצירות כרונית- מייצרת לחץ על שלפוחית השתן. הלחץ המכני עלול לגרות את רקמת אברי מערכת השתן וליצור זיהום. ברפואה הסינית מערכת העיכול ומערכת החיסון הן שתי מערכות המשיקות זו לזו. לכן כל מחלה או חסר איזון עיכולי יכול להתבטא כדלקת. הגוף "בוחר היכן לייצר דלקת לפי חכמת הגוף. כאשר הרקמה רגישה או מגורית- הן בגלל עצירות היוצרת לחץ מכני של המעי הגס על השלפוחית או בגלל צריבת של כל מפתח המחמם התחתון בעקבות שלשולים צורבים, יתפתח הצורך לשחרר ממנה רעילות. הגוף תמיד מבקש "לזרוק את הדלקת מבלי לפגוע באיברים חיוניים, לכן במצב נכון הגוף "ייצר דלקת עורית", כאשר אין לגוף ברירה או שהרקמה של איבר כלשהו הופכת רגישה בגלל גירוי יתר (כימי או פיזי) הגוף ייצר דלקת על מנת לחדש את תאי הרקמה.

מומים מולדים בילדים ותינוקות יתבטאו בעיקר בריפלוקס, כאשר הספינקטרים אינם סוגרים את המעבר דיים. ברפואה הסינית ישויך לחסר בכליות.

דלקות בדרכי השתן ורפואה סינית:

ברפואה הסינית השלפוחית והכליות יסבלו בעיקר מפתוגן שנקרא "קור". אבל לא רק….

מרידיאן של שלפוחית השתן ומרידיאן המעי הדק נקראים ביחד TAI YANG היאנג הגדול,  והם שמישים לאבחון וטיפול במקרים של פלישת קור – כאשר למשל יש אי נוחות בשרירים או דלקות פרקים על רקע קור. במצב של קור- ישנה נטייה טבעית להתכווצות. לכן כלי הדם (הנימים) הקרובים לשכבה החיצונית של העור יתכווצו. לכן תפקידו של מרידיאן שלפוחית השתן דווקא להביא חום לפני השטח על מנת לפזר את הקור . תנועת הסגירה והפתיחה משוייכים לוויסות מנגנוני חיסון בגוף (WEI QI) כאשר ישנה התכווצות האדם ירגיש צמרמורות, כאבי ראש ורתיעה מקור, אין תנועת יאנג צ'י החוצה לכן הוא נודד לראש ושרירים וגורם לכאב וחום.

ה –  TAI YANG (טאי יאנג) יכול להגביר את חום הגוף ע"י הוצאה של נוזלים מהגוף דרך השלפוחית

כשקר יותר בחוץ- המרידיאן יווסת חום גוף- על מנת להפטר מנוזלים ולאפשר לגוף להתחמם בצורה מהירה יותר. לכן תהיה יותר השתנה כשקר. או כשיש קור פתולוגי בתוך המערכת והכליות (שתפקידן להביא דווקא חום -אש המקור לכל האיברים, יהיו חלשות). ואז עלולה להיות השתנה מרובה, בצקות, נפיחויות.

המרידיאן מקבל את החום שלו מהטחול ובחום של הכליות. כאשר ישנה פלישה של קור והכליות- טחול נחלשים, עלולים להיות כאבי פרקים כרוניים או בצקות או דלקת כרונית בשתן.

המרידיאן יכול "לסבול" גם מפגיעת חום- ואז צריך לבדוק באיזו מערכת זה פוגע. בדרך כלל שחרור של חום יעשה על ידי הזעה, שזה מנגנון מתוחכם של הגוף להתקרר. אבל כשקר מידי, הגוף ירצה לשמור על חום הגוף, לכן, הדרך שלו לחמם- יהיה להפטר מנוזלי גוף באמצעות השתנה. כדי להצליח לחמם פחות שטח פנים.

חום בלב- רעילות בצורת חרדה זמנית למשל, או טראומה- יכולה להתנקז דרך השלפוחית החוצה.

כשנכנס קור לתוך השכבה החיצונית של הגוף- מרידיאן שלפוחית השתן יתאמץ להביא דם וצ'י בעיקר לאזור העור על מנת לחמם  את הגוף ולפזר את הקור

דלקות שתן ינבעו לעיתים מפתוגן חום ולחות בשלפוחית השתן. ובדלקות שתן כרוניות נראה יותר ביטוי של קור המעורב עם לחות או תקיעות של התנועה התקינה של ערוץ הטאי יאנג.

קור אנרגטי – אין משמעותו קור במובן הפיזי, אלא התבטאות של אוסף סימפטומים דיסהרמונים של קור על גוף האדם. קור יתבטא בחוסר תנועה או האטת תנועה וחום זה תנועה. פתולגיית קור מאובחנת תטופל באמצעות אנרגטיקה מחממת.

דלקות בדרכי השתן- בהיבט בריאות טבעית:

ברפואה הטבעית יש לחפש את הסיבה לדלקת.

בשתן מאוזן- חיידק אינו יכול להתרבות. בשתן שאינו מאוזן, בצריכת אלכוהול מרובה למשל, יתכנו חיידקים בשתן.

הטיפול האנטיביוטי עלול להחליש את היכולת של הגוף לסלק רעילות

חשוב לטפל בדלקת על מנת למנוע זיהום נרחב יותר וסיבוך כלייתי.

במידה והסיבה לדלקת היא עודף רעילות הרפואה הטבעית תבחר לטפל דרך תזונה – כאשר התזונה לא מתאימה לאדם ומכילה ריבוי של חומרים (הצטברות רעלים כמו:  עודף חלבונים, תזונה עתירת מלח, מזון מעובד-כימיקלים, תרופות). הרעלים יצרו גירוי לרקמת כיס השתן והצינורות ויגרמו נזק לרקמה.

אפשרות נוספת היא רעילות שנוצרת כתוצאה מעודף של חומרים טובים שלגוף אין מה לעשות איתם. גם במקרה כזה הכליות יסלקו את ה"מותרות" דרך השתן.

בקליניקה פעמים רבות דלקות שתן ובעיקר דלקות שתן חוזרות נקשרות למצב אנרגטי שברפואה הסינית משוייך להימצאות לחות במחמם תחתון, ועלול לשבש את כיוון התנועה הנכונה של השלפוחית לסילוק הפסולת. (למשל:  סיבות גניטליות כמו אי סדירות ווסתית מחזוריות לא סדירה בייחוד בגיל מעבר, הפרשות פתולוגיות מהנרתיק, או שימוש בגלולות) .

הטיפול הקליני יתבסס על אבחנה, דיקור התאמת תזונה למצב האקוטי ויעוץ תזונתי למניעת הישנות התופעה. במקרים רבים ובייחוד במקרים בהן הדלקת בדרכי השתן הופכת לדלקת כרונית, נטפל גם בפורמולת צמחים.

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...