photo-1505484128028-7b964df26344[1]

בצקת ונפיחות

שִׂמְלָ֨תְךָ֜ לֹ֤א בָֽלְתָה֙ מֵֽעָלֶ֔יךָ וְרַגְלְךָ֖ לֹ֣א בָצֵ֑קָה זֶ֖ה אַרְבָּעִ֥ים שָׁנָֽה׃ (דברים פרק ח' פסוק ד')


בצקת – Edema, זו הצטברות נוזלים מחוץ לכלי הדם, הנוזלים בין התאים יוצרים- נפיחות.. בצקת יכולה להיות בכל מקום בגוף.

הבצקת המוכרת ביותר היא הצטברות נוזלים בקרסוליים, רגליים, ידיים.

בהיריון (או אחרי לידה) הנוזלים יצטברו בעיקר בחלק התחתון של הגוף(רגליים) אבל לא רק, גם הפנים, הידיים עלולים להיות בצקתיים. פתולוגיות בהריון

בדרך כלל מאבחנים בצקת באמצעות לחיצה מספר שניות עם כרית האצבע על האזור הנפוח. כאשר העור לא חוזר מיד למצבו, כפי הנראה זה הצטברות נוזל, בצקת.

ברפואה הסינית המצאות בצקת משמשת ככלי אבחוני.

  

סיבות לבצקת לפי הרפואה המערבית:

בצקת ונפיחות יכולה להופיע בגלל הרבה סיבות בינהם: שבר או טראומה לרקמה, זיהום, תגובה אלרגית של הגוף, בעיה בהחזר ורידי אי ספיקת לב/ריאות/כליות, טרומבוזה, צירוזיס, צריכת תרופות, חוסר איזון מלחים/ חלבונים בדם ועוד..

ההתייחסות לבצקת ברפואה מערבית היא בדרך כלל כאל מצב כרוני.

הטיפול משתנה בהתאם לסיבת הצטברות נוזלי הלימפה וכולל שימוש במשתנים (פוסיד ודומיו), שאיבת הנוזלים, ניתוחים ועוד…

בצקת נפיחות בהיבט הרפואה הסינית:

נוזלים שאינם נמצאים במקומם, נחשבים לחות באיבר (או במקום) שם הם מצטברים.

מצב בו יש לחות בגוף יכול להיגרם מחוסר סירקולציה של צ'י ודם, מעודף/ ריבוי חומר/נוזלים או מקור שלא מצליח להזיז את הנוזלים.

כאש ישנו שימוש קבוע בתרופות, החומר שבהם נותן כיוון אנרגטי לגוף והבצקת הופכת כרונית.

הרפואה הסינית תבקש להבין את הסיבה האנרגטית להצטברות הנוזלים. הנוזלים השקופים הללו (לימפה) משוייכת למערכת החיסון ומכילה חלבונים ומלחים והם נפגשים עם מערך הדם שמזין ומוזן מהם.הטחול כאיבר אנרגטי מתמיר מזון שתיה לדם, הכליות אחריות על משק המים, הכבד מאפשר תנועה חופשית.

המטרה היא לבדוק מה גרם להצטברות ולטפל בשורש.

האסטרטגיה הטיפולית היא שונה ואף הפוכה. לצורך העניין: אדם עם בצקת- עייף עם חסר צ'י, נבקש לחזק. בעוד שאדם עם תקיעות נוזלים מעודף- נבקש להניע. בשני המקרים ישנה תקיעות נוזלים. אבל האבחון והטיפול יהיו שונים.

ברפואה הסינית מוכרים צמחים הידועים כמשתנים(שער תירס, גדילן, תה ירוק, Che Qian Zi פלנטגו- לחך, עלים ירוקים) הרכב של פורמולה מהם יכול לייצר השתנה טבעית.

גם תזונה והנעה (ספורט) יכולים לייצר חזרה לאיזון בהתאם לאבחנה.

בצקות בהריון/ אחרי לידה

הופעת בצקת בהריון תשוייך ברפואה הסינית בדרך כלל לחולשת טחול או כליות או לחסימה בצ'י הכבד ברפואה הסינית. בשני המקרים הראשונים יש הצטברות לחות במחמם התחתון, בשני המקרים תהיה עייפות. כאשר יש חולשה של מרכז הגוף, הטחול, נראה יותר תופעות עיכול, רצון לאכילת מתוקים. כאשר יש חולשת יאנג כליות יהיה קור וחולשה או כאב גב תחתון/ ברכיים, השתנות תכופות. כאשר הבצקת נובעת מחסימת צ'י בכבד נראה חוסר סרקולציה של הצ'י שיכול להתבטא בכאבים, כאב מתחת לצלעות, תפיסות שכמות, שינוי מצב רוח.

בקליניקה, ההמלצות לטיפול יחייבו אבחנה. לא תמיד נשתמש במזון משתן (פטרוזליה, כרפס, סירפד,) על מנת להוריד נפיחות, לפעמים מצב הטחול- כליות, יעידו על חולשה גדולה בה נעדיף לחזק אותם. החשיבה הקלינית היא מציאת הסיבה- השורש לבצקות ובהתאם לכך הטיפול.

span style="color: #333333;">

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...