guf_0006_20171228_085118

האשימוטו וגרייבס

" יַ֚עַן כִּ֤י גָֽבְהוּ֙ בְּנ֣וֹת צִיּ֔וֹן וַתֵּלַ֙כְנָה֙ נְטוּי֣וֹת גָּר֔וֹן "

(ישעיה פרק ג' פס טז')


 

האשימוטו וגרייבס – מוגדרות ברפואה המערבית כ"מחלות אוטואימוניות" המתייחסות לבלוטת התריס.

רוצה לקרוא על מחלות אוטואימוניות בראייה טבעית?

הטענה היא שבלוטת התריס נהרסת על ידי נוגדנים של מערכת החיסון. כלומר הגוף תוקף את עצמו.

ושתיהן מייעדות לאדם החולה – שימוש בתרופות עד סוף ימיו.

ההגדרה "מחלה אוטואימונית" הינה טעות ביסודה.

קלינית, הן בגרייבס והן ובהאשימוטו יש אפשרות להחזיר בהרבה מן המקרים את הגוף חזרה לאיזון. ללא שימוש בתרופות. כדאי וחשוב להגיע לטיפול כאשר מגלים את חוסר האיזון. ולא אחרי שנים של שימוש בתרופות.

האשימוטו:

על פי תפיסת הרפואה המערבית מתחילה מדלקת שהביטוי שלה הוא גויטר (גדילה- עלייה הדרגתית של בלוטת התריס)  הרס הבלוטה מייצר פעילות יתר של ההורמונים שבה. בשלב מסויים הבלוטה הבלוטה נפגעת ואינה יכולה לייצר מספיק תירוקסין.

הביטוי המערבי הקליני להאשימוטו: עלייה ברמת הנוגדנים העצמיים- TPD  תיירואיד פרוקסידס   TG  תיירוגלובלין  יתכן ESR  גבוה המעיד על תהליך דלקתי  CRP גבוה, החלשות הדרגתית של בלוטת תריס כתוצאה מאטרופיה,  לעיתים אין מדדי דלקת ברורים.

הסימפטומים דומים להיפותיירואידתת פעילות של הבלוטה, היפותירואידיזם, עייפות, עליה במשקל, כאבי שרירים, לעיתים קוצר נשימה, חולשה, תחושות קור. לעיתים מתלווים גם כאבים נוספים כמו תסמונת התעלה הקרפלית ברפואה המערבית קיימת  גישה אנדוקרינולוגית הטוענת שכל היפותירואיד שיטופל באלטרוקסין לאורך הרבה שנים בתרופות מערביות, יפתח תמיד האשימוטו. כיון שהבלוטה כבר לא מתפקדת.  בפועל רואים מטופלים עם תת פעילות ובלי נוגדנים.

גרייבס:

זו הסיבה השכיחה ביותר להיפרתירואידיזם,(פעילות יתר של בלוטת התריס).

ההגדרה הרפואית הקונוונציונלית לגרייבס היא: פעילות יתר של הבלוטה על רקע אוטואימוני.  כלומר: יש נוגדנים כנגד הבלוטה שגורמים לה לפעילות יתר- וזה תהליך דלקתי ניווני, כלומר בסוף התהליך יהיה הרס של הרקמה. אטרופיה.

הטיפול הקונווציונלי המערבי: מרקפטיזול, פארפילתיאוציל – שתיהן תרופות שמונעות את קליטת היוד מהמזון וע"י כך מאטים את קצב פעילות הבלוטה. התרופות עלולות להזיק לכבד, לכן הרופא יגביל את השימוש שלהם בזמן. בציפייה שעודף הפעילות בבלוטה יתאזן.  כשהגוף לא יצליח לאזן את הבלוטה עם התרופות, הטיפול המערבי שניתן הוא יוד 131 – יוד רעיל שהוא אפיני לבלוטה. היוד מצטבר בתוכה, וכך מנוון את הבלוטה ומוציא אותה מתפקוד.

אחרי לידה:

עודף פעילות בלוטה ותת פעילות בלוטה יכולים לקרות בסבירות גבוהה יותר לנשים אחרי לידה. העודף יכול להתבטא בנוגדנים בדם הן בצורת "מחלת גרייבס" והן בצורת "מחלת האשימוטו ". בדרך כלל הגוף מאזן את עצמו לאחר מספר שבועות.

התירואיד בעיניים סיניות:

התירואיד לא מופיע בכתבים הסינים. נקודת המבט הסינית תהיה בעיקר על איברי הyin  סביב  יסודות העץ והאדמה ולעיתים מים. רוצה לקרוא על מחלות באיזור הגרון?

אדמה- טחול- יבטא מצבי חוסר של הבלוטה- טיפוסים ליחתיים יותר, מחלות חסר של תת פעילות

עץ- כבד– יבטא עודף במערכת האנדוקרינית. טיפוסי עץ של עודף, יתבטא בעיקר בהיפרתירואיד גרייבס (שיש לו בדכ בסיס של חום).כאשר שורש ההזנה של הכבד הוא בכליות.

מים- כליות– המקור ל"מחלות האוטואימוניות"- כאשר הביטוי יהיה בעץ או בכבד. לכן אדרנל מאוזן (מים- כליות) ימנע עליית נוגדנים וכך מערכת החיסון תהיה מאוזנת.

 

הטיפול בצמחים בגרייבס והאשימוטו:

ברפואה הסינית ידועים כבר מאות בשנים צמחים לטיפול בגרון ובצוואר. ההבדל בין הפורמולות השונות יקח בחשבון את קיומם של הנוגדנים בדם (יש הבדל בין הפורמולות כשיש נוגדנים- ואז הטיפול ממושך, לבין חוסר המצאות נוגדנים (טווח התירוגלובולינים 0-40)  כמו גם בהתייחסות להצטברויות שונות בצוואר. אולם עם  כל הנאמר- הרפואה הסינית המסורתית מטפלת באדם ולא במחלה.

רפואה הסינית תתייחס ל גרייבס/ האשימוטו בצורה דומה- כיוון שבשניהם יש נוגדנים נגד הבלוטה. כמות הנוגדנים בטיפול בצמחי מרפא סינים מוכיחה את עצמה פעמים רבות כאשר היא מתחת לאלף.

 

הטיפול בדיקור בגרייבס והאשימוטו:

דיקור מזרז החלמה ספונטנית. הגוף רוצה ויודע להתאזן. דיקור מייצר איזון של בלוטת התריס על ידי החזרת התנועה/ הזרימה של הצ'י בתוך המרידיאנים המובילים לגרון.

התירואיד בעיניים של הבריאות הטבעית:

הרפואה הטבעית תטפל תזונה מאוד מוקפדת ועל מנת לאזן את הבלוטה, ההתייחסות לגרייבס היא עודף רעילות באזור הצוואר. הרפואה הטבעית שוללת קיומם של מחלות אוטואימוניות. שכן הגוף אינו יכול לתקוף את עצמו, הגוף הוא בריאה מיטבית שיכולה להתאזן כל עוד אין גירויים והפרעות שיפרו את האיזון הזה.

הטיפול בקליניקה יתייחס למצב האנרגטי של האדם. ככל שהגוף נמצא זמן מועט יותר תחת חסר איזון של הבלוטה הסיכוי לאזן את הבלוטה הוא גבוה.

בדרך כלל עודף בפעילות הורמוני התריס – היפו-תיירואידיזם, גרייבס- יהיה מצב של עודף באנרגיה היאנגית, שזו אנרגיה יותר חמימה ממריצה, או חסר באנרגיה היינית- המקררת.

וחסר בפעילות הורמוני התריס- היפותירואידזם האשימוטו- יאובחן כמצב של חסר באנרגיה היאנגית, שזו אנרגיה יותר חמימה ממריצה, או כעודף באנרגיה היינית- המקררת.

בהתאם למצב האנרגטי תותאם תזונה מותאמת אישית ודיקור.

ברוב המצבים ניתן להתאים גם פורמולת צמחים סינית המזרזת החלמה.

הבלוטה מסמלת את מקצב החיים. לעיתים בחוויה הסובייקטיבית של אישה- חווית הלידה נתפסת כשינוי קיצוני והחוויה מוציאה את האדרנל מאיזון. לכן היפרתירואיד /היפותירואיד אחרי לידה זה מצב שכיח  יחד עם זאת כשתופעות קורות  אחרי לידה, כדאי לשים לב למצב ההזנה של הגוף. לשינה, תזונה וסטרס. דיקור ותזונה נכונה יכולים לזרז החלמה ולייצר שקט ורוגע נפשי.

 

 

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...