2

הרטבת לילה

"הִ֭קְצַרְתָּ יְמֵ֣י עֲלוּמָ֑יו" 

(תהילים פרק פט' מו')


 

הרטבת לילה בילדים נפוצה בעיקר בבנים. לרוב נפסקת עד גיל 8.

כאשר האבחנה היא הרטבת לילה (כדאי לשלול דלקת בדרכי השתן)  הטיפול המערבי המוצע הוא תרופות.

 

המניע לטיפול והסיבה להרטבה חשובים ביותר על מנת לטפל בה

הקשבה ומוכנות רגשית

יש לבדוק את מידת המוטיבציה לטיפול אצל הילד. כאשר הילד קטן (3-4) וההרטבה לא מהווה עבורו מטרד, אלא "רק" עבור הוריו. צריך להקשיב לילד.

הבושה מתפתחת עם ההתבגרות. ההורה צריך לחוש את הילד. מעט לפני שההרטבה הלילית תלווה באי נעימות עבור הילד ובפגיעה בביטחונו העצמי (כאשר הילד מוזמן לישון אצל חברים או לארח) כדאי לבדוק מולו את מידת נכונותו להיגמל.

גישה נכונה- מתן אחריות ללא כעס

ההרטבה אינה בשליטה המודעת של הילד. לכן גישה נעימה וללא כעס, יעזרו לתהליך .גם אם ההרטבה קורית לילה אחר לילה, בלילות גשומים כאשר קשה להחליף מצעים.

אם הילד לא התעורר, יש להעיר בעדינות את הילד, ולהחליף בגדיו. בגיל גדול יותר לבקש ממנו להחליף לבד ואולי אף לקחת חלק במהלך היום בכיסוי המצעים.

הטמעת הרגלים:

שינה – יש לישון  בזמן ולאפשר מספיק שעות שינה. כאשר הילד קם עצמאית בבוקר מבלי להעירו.

במידת הצורך הגבלת השתייה לאחר ארוחת הערב והעדפת ארוחת ערב מוקדמת, לפחות שעתיים לפני השינה.

התרוקנות לפני שנת הלילה.

התרוקנות נוספת לפני שהמבוגרים הולכים לישון- יש לבדוק את מידת היעילות על סיכויי ההרטבה. זה בדרך כלל עובד על ילדים שנכנסים לשינה עמוקה.

במהלך השינה בלוטת יותר המוח, ההיפופיזה מפרישה הורמון Antidiuretic hormone ADH  שתפקידו לווסת הפרשת שתן בהתאם לרמת המלחים בדם. ובכך נמנעת השתנה בזמן שנת הלילה, כאשר הורמון זה לא מופרש מספיק, או כאשר האזור בגזע המוח המאותת על יקיצה טרם הבשיל, ושנת הלילה עמוקה, עלולה להיות הרטבת לילה.

חשוב לציין כי כאשר הסיבה תלויה בבשלות ההיפופיזה- הגמילה בדרך כלל תקרה מאליה וצריך לבדוק באיזה גיל ההורה (בעיקר האבא) נגמל מההרטבה. סביר להניח שהילד ייגמל בערך באותו הגיל. ניתן לאזן את המצב באמצעות הרפואה הסינית.

 

הרפואה הסינית מביטה על הרטבת לילה כמצב דיס-הרמוני של שלפוחית השתן עם איברים נוספים המעורבים.

מנגנון ההשתנה בראיה הסינית:

מרידיאן ה TAI YANG הוא חיבור של מרידיאן שלפוחית השתן ביחד עם מרידיאן המעי הדק ויש להם תפקיד בוויסות טמפרטורת הגוף.

מרידיאן שלפוחית השתן מקבל את החום שלו מהכליות. תפקיד הכליות הוא להביא את האש המקורית לכל האיברים, כאשר הן חלשות, עלולה להיות השתנה מרובה.

הטאי יאנג יכול להגביר את חום הגוף ע"י הוצאה של נוזלים מהגוף דרך השלפוחית

כשקר יותר בחוץ- מרידיאן  שלפוחית השתן יווסת חום גוף- על מנת להפטר מנוזלים ולאפשר לגוף להתחמם בצורה מהירה יותר. לכן תהיה יותר השתנה כשקר.

 

חולשת צ'י הטחול כאשר הבעיה תהיה מעט השתנת לילה, שתן תכוף ודחוף עם חוסר יכולת לשלוט ולהתאפק ותתלווה לזה צואה רכה זה יכוון יותר לחולשת טחול.

חולשת יאנג הכליות כאן יתכן וההרטבה תהיה הסימפטום היחיד ויתכן ויתלווה לזה פחד, חשוב לבדוק איך הלידה עברה והאם הייתה טראומה פרה-נטלית .או התפתחות איטית וחולשה בילדות המוקדמת. כאשר הילד גדול יותר יש לבדוק את מצבו החברתי, וההשפעה הסביבתית על מידת בטחונו העצמי.

חולשת צ'י ריאות– כאשר השתן דחוף ותכוף ויש חסר שליטה בעיקר בהתעטשות או שיעול, קול חלש, מעט הזעה ואולי אף קוצר נשימה

המרידיאן יכול "לסבול" גם מפגיעת חום- ואז צריך לבדוק באיזו מערכת זה פוגע. בד"כ שחרור של חום יעשה על ידי הזעה, שזה מנגנון מתוחכם של הגוף להתקרר. אבל כשקר מידי, הגוף ירצה לשמור על חום הגוף, לכן, הדרך שלו לחמם- תהיה להיפטר מנוזלי גוף באמצעות השתנה, כדי להצליח לחמם פחות שטח פנים.

חום בלב– רעילות בצורת חרדה זמנית למשל, או טראומה, יכולה להתנקז דרך השלפוחית החוצה. במקרה הזה הריח של השתן יהיה מרוכז ולא נעים, והצבע כהה, תהיה הזעה מרובה בלילה ויתכנו סיוטים.

אש בכבד הרטבת לילה המלווה בחריקת שיניים, אירטביליות, שינה לא שקטה סיוטי לילה התעוררות בבכי, צימאון יתכן כאב אפיגסטרי או עצירות. כאן יכולה להיות הרטבה שהבסיס שלה הוא שלפוחית קטנה מידי וטונוס שרירים גבוה.

בדרך כלל השתנת לילה שקשורה לחום ואש תהיה יותר קשורה יותר להיבטים רגשיים. לכן ילד כזה יכול להיות גמול לתקופה ופתאום לחזור ולהרטיב.

מנגד, הרטבת לילה על בסיס חולשה וחסר תהיה קשורה יותר להיבטים פזיולוגיים, מבניים ובמקרה כזה, הילד מעולם לא נגמל מהרטבת לילה לתקופה ממושכת.

בקליניקה נבקש להבין את הסיבה לבעיית ההרטבה ובשיתוף ההורים והילד נייצר טיפול.

הטיפול בהרטבת לילה דורש מההורה הקשבה ואמפתיה ודורש מהילד לקיחת אחריות.

ההתייחסות לבעיית ההרטבה כאמצעי לחיבור בין ההורים לילדם תאפשר צמיחה נכונה ומלאת ביטחון ושמחה לילד.

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...