הפלות

הריון בסיכון- הטיפול המשולב

וְ֝נֶ֗גַע לֹא־יִקְרַ֥ב בְּאָהֳלֶֽךָ׃
(תהילים צ"א)הריון הוא מצב שהגוף נועד להתמודד איתו בהצלחה.

מקרים המוגדרים ברפואה המערבית כ"הריון בסיכון", יעידו על חוסר איזון.

ברוב המקרים נשים שמוגדרות "הריון הסיכון" יתחילו את ההיריון עם חוסרים . הגוף ינסה בכל דרך להגן על העובר, וכך עם עליית גיל ההיריון, החוסרים הולכים ומתרבים ובאים לידי ביטוי בסבל של האם הרה, חכמת הגוף תנסה בכל דרך אפשרית למנוע חוסרים מהעובר המתפתח, על חשבון גופה של האם.

 

מצבים כמו:

מחלות "כרוניות" של האם, מחלות אוטואימוניות קישור מחלות אוטואימוניות., מחלות אנדוקריניות קישור היפרתירואיד היפותירואיד קרישיות יתר בהיריון, מצבי רעלת וטרום רעלת הריון, סוכרת הריונית קישור סוכרת, שליית פתח, יתר לחץ דם קישור לחץ דם דימומים, לידות מוקדמות והיסטוריה של הפלות קישור הפלות והפלות חוזרות הם מצבים פתולוגים, כלומר, הגוף אינו מאוזן.

במצבים כאלו חשוב למצוא את הסיבה לחוסר האיזון על מנת למנוע הקצנה של חסר האיזון.

במצבים בהם האישה בשלבי הריון התחלתיים חשוב וכדאי לשלב טיפול תזונתי ועם עליית גיל ההריון נשלב בעיקר טיפול בדיקור ובמידת האפשר טיפול בצמחים.

רפואה סינית ובריאות טבעית למצבי הריון בסיכון:

הרפואה הסינית בהווייתה היא רפואה מניעתית.

חוץ מהמצבים המפורטים במאמר זה ישנם מצבים רפואיים נוספים המוגדרים על ידי הרופא כ"הריון בסיכון". (מצבי אנמיה, חסר בטסיות דם לפני לידה,חסר דם קישור למאמר מצבים בהריון, מחלות כרוניות, ועוד…)  

המצב האופטימלי לטיפול הוא במצב המניעתי, כלומר, כשאישה מטופלת מעוניינת להיכנס להריון, קל לראות חוסר איזון ולטפל על מנת להחזיר לאיזון לפני הכניסה להריון.

אולם, כשאישה בהריון מגיעה לקליניקה בעקבות כאב/ סבל או מדדי בדיקות לא תקינים הביטוי של חסר האיזון- כבר פרץ החוצה.

במצבים כאלה, בהם ההיריון מוגדר כהיריון בסיכון -חשוב ביותר למצוא את הסיבה לחוסר האיזון. במקרים הללו, האישה בדרך כלל מטופלת ברפואה המערבית.

בקליניקה, השילוב עם כלים מהרפואה הסינית מייצר זירוז של חזרה לאיזון.

באמצעות דיקור, צמחים, ניתן  לייצר איזון מחדש וכך, כשתתחיל לידה, הגוף יהיה מוכן.

 יתר לחץ דם מצריך טיפול והתנהלות נכונה. קל וחומר בהריון. בשליש הראשון של ההריון, לחץ הדם הדיאסטולי יורד מעט בגלל הירידה בתנגודת הפריפרית. הלחץ הורידי עולה בהדרגה בגפיים התחתונות ומגיע לשיא לקראת הלידה.

חשוב להבחין באם האישה פיתחה את יתר לחץ דם בזמן ההיריון או שלחץ הדם קדם להריון.

לחץ דם גבוה הוא סימפטום שמעיד על דיסהרמוניה בגוף ומצריך טיפול. כל שכן בהריון.

השילוב של מדדים גבוהים בלחץ הדם עם כאבי ראש, כאבים ברום הבטן, בצקות חלבון בשתן עלול להוביל לרעלת הריון. לכן נדרש מעקב של לחץ דם עם אבחון רפואה מערבית.

ניתן לאזן לחץ דם באמצעות דיקור ותזונה. עוד על יתר לחץ דם קישור לחץ דם

רעלת הריון (Pre-Eclampsia) היא מחלה שתאופיין בלחץ דם גבוה, בצקות  וחלבון בשתן , זהו מצב המסכן את בריאות האם והעובר ולכן בדרך כלל הפתרון היחיד לו הוא יילוד מוקדם.

15% מהלידות המוקדמות בעולם משויכות לרעלת הריון.

מצב של טרום רעלת הריונית, יכול להתגלות במהלך מעקב הריון שגרתי במדידות לחץ דם,  ויאובחן ברפואה הקונוונציונלית . המעקב אחרי מדדים- הוא חשוב ביותר.

 יחד עם זאת במצבי טרום רעלת ניתן למנוע רעלת באמצעות שילוב של דיקור ושינוי אורח החיים. קישור יל"ד בתוך מחלות אבחון וטיפול הטיפול יעשה בשילוב מעקב הריון  ומעקב אחר שיפור מדדים נוספים (כאבי ראש, בצקות, כאבי בטן)

בצקות בהריון היא תופעה נפוצה.

הריון הוא מצב בו נפח הדם גדל, כדי לספק את הנדרש לעובר.

בצקת הם הצטברות נוזלים עודפים מחוץ לכלי הדם, בין התאים והם יוצרים- נפיחות.

 בהיריון הנוזלים יצטברו בעיקר בחלק התחתון של הגוף(רגליים) אבל לא רק, גם הפנים, הידיים עלולים להיות בצקתיים.

האבחנה לגבי הישארות נוזלים (בצקת-אדמה) נעשית באמצעות לחיצה מספר שניות עם כרית האצבע על האיזור הנפוח.כאשר העור לא חוזר מיד למצבו, כפי הנראה זה הצטברות נוזל, בצקת.

 בצקות בהריון חשוב לאבחן על מנת לשלול חסימה של ורידים או טרום רעלת הריון קישור במאמר זה

הופעת בצקת בהריון תשוייך ברפואה הסינית בדרך כלל לחולשת טחול או כליות  או לחסימה בצ'י הכבד ברפואה הסינית.  בשני המקרים הראשונים יש הצטברות לחות במחמם התחתון, בשני המקרים תהיה עייפות. כאשר יש חולשה של מרכז הגוף, הטחול, נראה יותר תופעות עיכול, רצון לאכילת מתוקים. כאשר יש חולשת יאנג כליות יהיה קור וחולשה או כאב גב תחתון/ ברכיים, השתנות תכופות. כאשר הבצקת נובעת מחסימת צ'י בכבד נראה חוסר סרקולציה של הצ'י שיכול להתבטא בכאבים, כאב מתחת לצלעות, תפיסות שכמות, שינוי מצב רוח.

המלצות לטיפול לבצקות בקליניקה יחייבו אבחנה. לא תמיד נשתמש במזון משתן (פטרוזליה, כרפס, סירפד,) על מנת להוריד נפיחות, לפעמים מצב הטחול- כליות, יעידו על חולשה גדולה בה נעדיף לחזק אותם. החשיבה הקלינית היא מציאת הסיבה- השורש לבצקות ובהתאם לכך הטיפול.

דם הוא נוזל החיים. 

כאשר הדם במרקם הנכון, הוא מזין את הרקמות בצורה מיטבית.

שינוי במנגנון קרישת הדם הוא חוסר איזון.

בהריון נפח הדם עולה והשינוי ההורמונלי משפיע על מרקם הדם.

כאשר הדם "דליל" מידי (בהסתכלות סינית: הדם חסר בחומרי הזנה) צריך להעשיר אותו בחומרי הזנה. כאשר הדם סמיך, בהסתכלות מערבית, הדם נקרש מהר מידי.

הסכנה בקרישיות יתר הם בין היתר סיבוכי הריון כמו: הפלות חוזרות, איבוד הריון, עיכוב בצמיחת העובר- IUGR קישור במאמר להלן, קריש דם (טרומבוזיס) ותסחיף, רעלת הריון, הפרדות שליה.

הרפואה הסינית תתייחס לקרישיות יתר בהקשר של הכבד.

הכבד ברפואה הסינית אחראי על תנועה חופשית של צ'י ודם. כאשר הזרימה אינה הרמונית, ובעלת קצב לא אופטימלי, הרפואה הסינית תבקש לבדוק את המצב האנרגטי של הכבד.  בה בעת נבקש לבדוק את מצב הטחול שאחראי על התמרה של מזון שהופך לדם (ברפואה המערבית תפקוד זה ישוייך למעי הדק)

קרישיות יתר בהריון:

קרישיות הוא מצב בו הדם "צמיג.

דם האם בהריון ולידה סובבים סביב הזנת העובר. לכן דם האם צריך להיות באיכות נכונה- לא דליל מידי ולא סמיך מידי, על מנת לאפשר לידה תקינה. הרפואה המערבית- לא לוקחת סיכון ובמצבים כאלו האם מזריקה מדללי דם (קלקסן) ולעיתים ניתן אספירין. בדרך כלל לידות של נשים הנוטלות מדללי דם יהיו מתוכננות עם הצוות הרפואי על מנת למנוע איבוד דם וסיבוכי לידה. 

גם טיפול הקליני ברפואה הסינית באישה הריונית עם קרישיות יתר יוותר בדרך כלל על שימוש בצמחים למניעת אינטראקציה עם התרופות.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות?

בטיפול אנחנו לא מורידים תרופות ללא הוראת רופא. 

חלון הזמן משמש תפקיד חשוב.

באמצעות שילוב של דיקור ותזונה – ניתן להגיע למדדי INR  שיאפשרו לרופא להוריד בהדרגה את מדללי דם. המצב הרצוי ביותר הוא להגיע לפני ההיריון על מנת לייצר איזון. אולם גם תוך כדי הריון ניתן לייצר שינוי במצב הדם ולהגיע מאוזנת ללידה.

 

סוכרת הריונית נחשב ברפואה המערבית כמצב זמני  של האישה ההרה המעיד על רמת סוכר גבוהה בדם. סוכרת הריונית נכללת תחת קטגוריית "הריון בסיכון" גם בגלל ניטור רמות הסוכר הגבוהות שעלולות להשפיע על העובר וגם בשל ריבוי הסיכויים לעובר גדול. לכן חובה לטפל בסוכרת הריונית.

הרפואה המערבית מטפלת גם בתזונה וגם בטיפול תרופתי (מטפורמין או אינסולין).

נשים הסובלות מסוכרת הריונית הן בעלות סיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת בהמשך החיים, להשמנת יתר ולמחלות נוספות.

הטיפול ברפואה הסינית יבקש להבין קודם את הסיבה להתהוות סוכרת ויאבחן את המקור האנרגטי לחסר האיזון. כאשר נקודת המבט תבקש להביט על הסוכרת ההריוניות כסימפטום/ נורת אזהרה לחוסר איזון בגוף. הטיפול ישלב דיקור ותזונה.  קישור סוכרת

מצב בו יש חוסר התאמה בין המדדים של העובר לגיל המשוער של ההיריון.

מועד משוער של תחילת הריון נעשה באמצעות חישוב מועד הביוץ האחרון. כשלאישה ישנם מחזורים שאינם סדירים יש אפשרות לטעות. רוב התינוקות נולדים במשקל 3-4 ק"ג.  אך במידה והפער עולה מעל לשבועיים בין גודל העובר לגיל ההיריון יתכן וישנה האטה בגדילה תוך רחמית IUGR.

מצב זה קורה לרוב בגלל אי ספיקת שלייה.

האתיולוגיות ל  IUGR יכולות להיות רבות, בינהן: ית"ל קישור סוכרת קישור מחלות כרוניות וגנטיות, הריון מרובה עוברים, שימוש בסמים ואלכוהול, איכות הדם- נטייה לקרישיות ואנמיה קישור

במידה וישנו חשד ל IUGR חשוב להיות במעקב גדילה.

האבחון ברפואה הסינית חשוב ויתחלק למצבי עודף או חסר. האבחנה יכולה להיות משוייך לחולשת חומרי הזנה או לחולשת yuan qi צ'י המקור. במצבי עודף תשוייך לתקיעות (צ'י, דם, לחות, חום, קור)

הטיפול ברפואה סינית יזרז תהליכי החלמה בגוף. הדיקור מייצר חזרה לאיזון ומניע דם ברחם. בכך יאפשר לשלייה לספק הזנה טובה יותר לעובר. כמו גם לקיחת אחריות של האם בשינוי אורח חיים בהתאם לאבחנה הסינית קישור הריון תזונה נפש

הערכת משקל עובר נעשית היום באמצעות האולטרסאונד בין שבוע 30-34 . סטיית התקן בהערכת המשקל היא גדולה ומזמנת טעויות. מעקב אחר גדילת עובר הוא חשוב, אולם בהרבה מקרים הוא מזמן לחץ וחששות מהלידה. החשש העיקרי בעובר גדול הוא מכליאת כתף וקרעים בפרינאום במהלך הלידה. סטטיסטית מצבים חמורים כאלו יכולים לקרות רק בעולם מערבי.

עובר גדל בממוצע 200 גר לשבוע. ישנם מקרים בהם העובר גדול וחשוב לייצר איזון של האם ההרה. (למשל במקרים של סוכרת,) כדאי וחשוב להבין את הסיבה למקרוזומיה. שילוב של דיקור ותזונה יכול להשפיע על איזון האישה ההרה. כאשר רצוי להגיע לטיפול מיד עם קבלת האבחנה.

מי השפיר הם נוזלים הנמצאים בתוך שק מי השפיר שסביבו קרומים.

מה מכילים מי שפיר?

מי השפיר מכילים חומרים חיוניים, חלבון פחמימה, שומן פוספוליפידים אוראה אלקטרוליטים ובנוסף הם עשירים בתאי גזע, תפקיד מי השפיר הוא להגן על העובר מפגיעה פיזית, לאפשר לו לנוע בחופשיות ובעזרתם הוא שומר על הומאוסטזיס- טמפרטורת גוף קבועה.

איך מיוצרים מי השפיר?

מקור יצירת מי השפיר משתנה במהלך ההריון על מנת לספק לעובר את מה שנדרש. בחלק הראשון של ההריון מי השפיר נוצרים בעיקר מפלסמת (נוזל) דם האם. בהמשך ובעיקר בטרימסטר השלישי  מי השפיר נוצרים בעיקר מהשתן של העובר.

איך יודעים מהי כמות מי השפיר?

בדיקה פיזיקלית, בדיקת AFI  באמצעות אולטרסאונד.

מיעוט או ריבוי מי שפיר מעידים על חוסר איזון אצל העובר והאם.

מה גורם לריבוי /מיעוט מי שפיר?

בתוך הרחם יש מאזן בין "היווצרות" מי השפיר לרחם לספיגתם.

היווצרות מי שפיר קורית בעיקר מהשתנה של העובר

ספיגת מי שפיר קורית בעיקר מבליעת מי שפיר על ידי העובר או ספיגת מי השפיר דרך השלייה לדם האימהי ולכלי הדם האימהיים.

איך מטפלים ברפואה הסינית בריבוי/מיעוט מי שפיר?

ברפואה הסינית ההתייחסות למיעוט/ריבוי מי שפיר תכלול התייחסות לשכבת TAI YIN  שני האיברים בה הם: הטחול והריאות שתפקידם בין היתר הוא לווסת נוזלים בגוף. כאשר הויסות נעשה בצורה מאוזנת נוזלים וליחות. 

כאשר אישה בהריון מאובחנת עם ריבוי/ מיעוט מי שפיר  נבקש להבין את הגורם למיעוט או ריבוי מי השפיר. מה השפיע על שכבת הTAI YIN  להגיע לחוסר איזון בתנועת הנוזלים בגוף.

בקליניקה, דיקור  לעיתים בשילוב תזונה מתאימה יאזנו שני מצבים אלה.

השלייה מתפתחת במהלך ההיריון היא מחוברת לקיר הפנימי של הרחם ומזינה את העובר דרך החיבור שלה לחבל הטבור. 

מצב של שליית פתח הוא מצב בו השלייה נמוכה, השלייה קרובה לצוואר הרחם ובמצב חמור היא עלולה לחסום את הפתח הפנימי של צוואר הרחם שדרכו העובר צריך להיוולד.

התופעה יכולה להתגלות באולטרסאונד שגרתי או בדימום בטרימסטר השני.

בהרבה מקרים השלייה עשויה לעלות מהפתח עם התקדמות ההיריון. אולם שלייה שהקצה שלה מרוחק בפחות מ1 ס"מ מפתח צוואר הרחם הפנימי תחייב ניתוח קיסרי.

ברפואה סינית מצב כזה ישוייך ל"צניחת איברים".

מצבי צניחות איברים ישוייכו ליסוד האדמה.טחול- קיבה. כאשר ישנה יציבות האיברים נמצאים במקומם. כאשר יסוד האדמה בחוסר איזון איברים יכולים לצנוח (הרניות למינהם, טחורים וגם שלייה) בקליניקה, הטיפול הסיני יאבחן את הסיבה לחולשת הטחול/ למיקום הנמוך של השלייה. הטיפול ברפואה הסינית ישולב עם אבחון מערבי (מעקב אולטרסאונד) ויכלול דיקור תזונה וצמחים שיאזנו את הצניחה של השלייה ויטפלו במקור הבעיה

 

השליה היא האיבר המקשר בין האימא לעובר, עד לרגע בו התינוק יוצא החוצה ונחתך חבל הטבור, הוא מקבל חמצן ומזון דרך השיליה והיא מסלקת את חומרי הפסולת מגופו דרך האם.

היא מתפתחת במהלך השבועות הראשונים להיריון ויוצאת מהרחם מיד אחרי לידה.

הפרדות שליה קורית בזמן שהעובר עדיין ברחם וזקוק לשליה.

איך מזהים הפרדות שליה?

כאב בטני, תחושת כיווץ וחוסר נוחות בבטן ובדרך כלל יראה גם דימום וגינלי, אם כי לעיתים הדימום נשאר מאחורי השיליה.

במצב כזה חשוב לפנות לרופא על מנת לאבחן זאת בבדיקת דימות.

כאשר ההפרדות משמעותית האישה תידרש לזירוז לידה.

כאשר ההפרדות קלה, האישה תידרש למעקב.

בקליניקה נבקש להבין את הסיבה להיווצרות הציסטה. דיקור בדרך כל מקל על הציסטה וברוב המקרים מקטין אותה

צירים מוקדמים הם צירים שמופיעים לפני שבוע 37, הם יכולים להיות סדירים ומלווים בכאבי גב תחתון. חשוב להגיע לאבחנה רפואית, בעיקר כאשר הם מלווים בדימום וגינלי או ירידת מים. בדרך כלל מאשפזים להשגחה ומנוחה ומנסים למנוע לידה מוקדמת. אישה בהיריון במצב מאוזן לא צריכה לייצר צירים מוקדמים. חכמת הגוף מאפשרת דינמיקת הריון מאוזן, באופן טבעי. העובר מקבל תזונה וחמצן עד להתפתחותו המושלמת וכשהעובר בשל, הגוף מייצר צירים.

בקליניקה, כאשר מוצאים את הסיבה להיווצרות הצירים המוקדמים, טיפול בתזונה, טיפול בשורש חוסר האיזון, פורמולות ודיקור יכולים לרווח את עוצמת הצירים ותכיפותם עד להיעלמותם.

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...