1

השפעת השימוש בגלולות

"לְהוֹצִ֤יא מִמַּסְגֵּר֙ אַסִּ֔יר מִבֵּ֥ית כֶּ֖לֶא יֹ֥שְׁבֵי חֹֽשֶׁךְ"׃  (ישעיהו פרק מב' פס' ז')  


 

רבות נכתב על השימוש בגלולות.

אולם רבות התשבחות על הביקורת.

האישה המערבית נטועה עמוק בקונספט ש"הגלולה משחררת".

ממה הגלולה משחררת?

מהתלות להרגיש מחוייבת.

מחוייבות ממה?

מהבאת ילד ומכל המשתמע מכך, הקמת משפחה או הבאת ילד נוסף, שיקולים כלכליים ואחרים שעלולים לכבול אותה.

השימוש בגלולות נהפך כמעט הכרח בעולם שבו נשים רוצות לצאת החוצה אל העולם.

בעולם המערבי הגלולה נקשרת ל"שחרור האישה" על מנת לממש רצונות. "לעשות קריירה", לטוס בלי מחוייבות, למצוא פרטנר בלי מחוייבות, לעשות "מה שבא לי"

אני רוצה להביא במאמר הזה נקודת מבט אחרת, נוספת, שאינה עולה בקנה אחד עם התפיסה הזו. חלק ממנה מבוסס על הניסיון הקליני והמקרים בקליניקה (מהם היה ניכר בבירור סיבה ותוצאה, כלומר פתולוגיה שהתחילה כתוצאה מנטילת גלולות).

בית הכלא של הגלולות וההתקן התוך רחמי:

התפיסה בה: "אני עושה מה שבא לי מבלי להיות מחויבת"- משקפת רק כביכול שחרור.

אולם בעצם מייצרת עבדות וכבלים.

הגלולה וההתקנים- לא "רק" מונעים הריון. אלא משפיעים על כל הגוף כולו.

ההשפעה של גלולות והתקן איננה קצרת טווח. נשים שהשתמשו בעבר גלולות יכולות להיות מושפעות גם בעתיד מאותו שימוש קצר.

פעילות של גלולה למניעת הריון:

גלולות, נובה רינג-טבעת, מדבקות, זריקות מכילים הורמונים ולכן עובדים בדרך פעולה דומה לגלולה.

הגלולה מכילה הורמונים סינטטים (בדרך כלל גם אסטרוגן וגם פרוגסטרון) והריכוז שלהם מונע הפרשת גונדוטרופינים (LH- FSH ) מההיפוזה (בלוטת יותרת המוח). הגלולה מנוונת את רירית הרחם, ובמקום שתהיה מלאה בכלי דם לקליטת עובר היא דקיקה, מנוונת ומונעת השתרשות.

הגלולה גורמת לשינוי בריר בצוואר הרחם ובכך מקשה על תנועת הזרע בדרכה לביצית.

פעילות של התקן תוך רחמי למניעת הריון:

התקן תוך רחמי- עשוי מתכת או פלסטיק, מוחדר לרחם ורובם מונעים תנועה של הזרע או הביצית בתוך הרחם בכל מיני דרכים. החדרת גוף זר לרחם מייצרת דלקת קבועה בתוך הרחם על ידי הזרמת תאי דם לבנים לרחם שגורמים להאטת תנועת הזרע. ובכך משבשים את המנגנון התקין של הרחם חלקם מפרישים הורמונים סינטטיים המונעים הריון וחלקם לא.

איך הגלולה משפיעה על מניעת הריון?

הגלולה עובדת במנגנון של מניעת ביוץ. כשאין ביוץ- לא יכולה להתרחש הפרייה.

ההיפותלמוס-היפופיזה אחראים על הרבה מאוד פעולות נוספות בגוף, הצירים ההורמונלים עובדים באמצעות הפרשת הורמונים לדם. ההורמונים פועלים על בלוטות אנדוקריניות. וכך מתקיים ויסות על עדין מאוד של הורמונים לאיברי גוף מרוחקים. כאשר ההיפותלמוס- היפופיזה אחראים בין היתר על גדילה בנערות, ליצירת חלב אם, להשפעה על בלוטת התריס שאחראית על מטבוליזם להשפעה על בלוטת האדרנל (שמפרישה קורטיזול).

כשנכנסת גלולה לגוף היא עובדת על ציר- היפופיזה- שחלה.

ההיפוזה שתפקידה לווסת בעדינות מנעד פעולות שונות באיברים שונים- מאבדת איזון. וצריכה לייצר בתנאים הלא נוחים הללו איזון מחדש. או מה שנקרא "מערכת פיצוי".

אצל כל אישה ה"פיצוי" הזה יתבטא אחרת. ובזמן אחר.

 

השפעת גלולות למניעת הריון/ התקן תוך רחמי על הגוף:

חלק מהנשים יפגשו חוסר איזון בפוריות, חלק בגיל המעבר חלק בבעיות השתנה, יציאות, כאבי ראש, כאבי גוף שונים וחלק במטבוליזם או תפקוד שלכאורה אינו גינקולוגי.

למה?

כי הגלולה וגם ההתקן ללא ההורמונים משפיעים על המוח. לכן עובדים סיסטמית- מערכתית על כל הגוף.

למה גלולה והתקן ללא הורמונים ישפיעו על המוח?

כיוון ששינוי אופייה של רירית הרחם, יצירת דלקת ברחם, שחרור הורמונים- כל אלו בסופו של דבר משפיעים על ההיפופיזה. שתפקידה לווסת מערך שלם של צירים הורמונליים.

השפעה קלינית- מערבית:

גלולות יכולות להשפיע על טווח גדול של תופעות ביניהם: השמנה, כאבי ראש, הקאות, בחילות, שינויי מצב רוח, חרדה, ירידה בחשק המיני, קרישתיות יתר, גודש בשדיים, שינויים בדימום הוסתי, שינויים בהפרשות הנרתיק.

מחקרים ברפואה המערבית מצאו שהגלולה מייצרת צמיגות של הדם. נשים המשתמשות בקביעות בגלולות הן בעלות נטייה גדולה יותר לפתח בעיות במחזור הדם: כאבי ראש, גידולים בכבד, סרטן. רמת הסיכון עולה עם הגיל. נשים בגילאי 30-40 הן בעלות סיכון גבוה פי 3 לחלות בהתקף לב מנשים שאינן נוטלות גלולות באותן גילאים.

נשים מעל גיל 40 הן בעלות סיכון גבוה פי 3 ללקות ביתר לחץ דם מנשים שאינן נוטלות גלולות באותן גילאים.

נשים מעל גיל 40 נתונות לסיכון פי 4 ללקות בשבץ מנשים שאינן נוטלות גלולות באותן גילאים.

נשים מעל גיל 40 נתונות לסיכון פי 5 לקרישי דם ויצירת טרומבוזה ותסחיף מנשים שאינן נוטלות גלולות באותן גילאים.

במחקר שפורסם ב The Lancet הסיכון לסרטן שד גבוה ב25% בנשים הנוטלות גלולות. ועמד על 16% חמש שנים לאחר שהפסיקו את הגלולות.

השימוש בהתקן מעלה סיכון לדלקת באגן הקטן, הריונות מחוץ לרחם, שינויים בדימום הוסתי, כאבי גב, ניקוב של הרחם, חשיפה לזיהומים ושכיחות גבוהה לחוסר פוריות.

השפעה קלינית- בהיבט הרפואה הסינית:

ההתקן, הגלולות ישפיעו על הדם. לכן נראה הרבה פתולוגיות של דם.

ההסבר הסיני לעניין הוא שהגלולה משפיעה על איבוד חומר- YIN . תפקיד היין-YIN בגוף הוא ללחלח ולקרר. בדם שלנו הוא ישוייך לנוזל- פלסמה. וכאשר הגלולה מאיצה תהליכי הזדקנות ומדמה מנופאזה הגוף מאבד מהרעננות שלו, מחומרים מלחלחים ומזינים. העור יתקמט, השחלות יזדקנו, ותהיה סכנה לאיבוד מסת חומר בגוף- בכלל זה יכול להיות איבוד מסת שריר או עצם או נוזל קירור של הדם.

תופעות הלוואי יהיו כמובן: יובש וחום שיכולים להתבטא בהתבטאות של יובש חום או שניהם ביחד. אין הכוונה לחום סיסטמי. אלא לביטוי של חום במערכת

מהו חום מחסר יין-YIN?

יין הוא החומר המקרר והמלחלח ברקמות השונות בגוף. חום מחסר יין יכול להתבטא כדלקות שונות בגוף, כי אין חומר סיכה-קירור. או בהפרעות בשינה, חרדה-דיכאון,קישור חרדה דיכאון ההסבר המערבי לכך הוא האסטרוגן פרוגסטרון שעלולים להפחית רמות סרוטונין במוח. ובכך להשפיע על מצב הרוח, אולם, קלינית אפשר לראות שגם שימוש בהתקן תוך רחמי שאינו הורמונלי, עלול להביא לפתולוגיות דומות וגורם לתופעות לוואי ב1974 פורסם בThe Lancet שנשים עם התקן שנכנסות להיריון. ההיריון בסכנת הפלה של 50%.  (בהשוואה לנשים המשתמשות באמצעי מניעה אחרים שם הסיכון להפלה הוא 17%. ואז נוכל לראות תופעות שהביטוי שלהם יהיה חום או יובש כמו שינויים בחשק מיני או יובש נרתיקי. הגלולה שמשפיעה על חומרי הליחלוח וההזנה של הגוף. אסטרוגן ופרוגסטרון נוצרים מכולסטרול, צריכה קבועה של הורמון סינטטי תשפיע על ייצור הכולסטרול ותשבש את המנגנון הטבעי גם שם, דבר העלול לפגוע בפעילות התקינה של הכבד ((שמייצר מרה לפירוק שומנים) או לכיס המרה (המאחסנת את המרה שמפרקת כולסטרול, ושאר שומנים) פתולוגיות כאלו יכולות לגרום להיווצרות אבני מרה.

 

למה חשוב לקבל וסת בכל חודש?

קישור סדירות המחזור החודשי

מניעת מחלות– בזמן הווסת הרירית שנבנתה כל החודש, נושרת וביחד אתה תסולק פסולת בגוף. (עודפי חלבון, ברזל ופסולת) בעולם המערבי הולכים ומתרבים המחקרים על השפעת הגלולות על מחלות "אוטואימוניות" (קישור) סרטן השד וסרטנים אחרים,

שמירה על הומאוסטזיס טבעי– חכמת הגוף היא ראשונה ואין שני לה. הגוף יודע מה הוא עושה-אם לא מפריעים לו. ההתחדשות הטבעית בכל חודש דרך בניית רירית רחם היא הכרחית לשמירה על מיניות בריאה איזון נפשי והתחדשות.

מודעות וקשר לגוף– גלולות, התקנים, מייצרים מיסוך לתחושות הטבעיות והנכונות של הגוף. היכולת שלנו לאבחן מצבים גופניים-נפשיים ולהרגיש את הגוף שלנו מתחדדת.

כניסה להריון- קלות הכניסה להריון תלויה באיכות וכמות הדם בווסת.

אז איך מונעים הריון מבלי לפגוע בגוף?

ככל שהאישה קרובה יותר לטבע ולא משתמשת במסיחים (מטשטשי ריח כמו בשמים או דיאודורנטים סינטטיים, אוכל מעובד, שמירה על שעות שינה, תנועה תקינה וכו' …) היא יכולה להבין את המנגנון הטבעי של הגוף, ויכולה לדעת מתי בדיוק הימים הפוריים שלה. יש היום מספר שיטות שמאפשרות למנוע הריון או לדעת מתי הימים הימים הפוריים על מנת להיכנס להריון.

  1. מכשירי "בוחני פוריות" מאבחנים את הימים הפוריים של האישה באמצעות טיפת רוק. האמינות היא גבוהה 93-95% (לדוגמא דייזי) יאפשרו לך לדעת מתי חלון האפשרויות החודשי שלך להכנס להריון ובהם למנוע הריון.
  2. "שיטת המודעות לפוריות", (תקישי ב"גוגל") לאבחון הימים הפוריים. זו שיטה יעילה ובטוחה. אך כיוון שהיא מבוססת על הטבע, היא דורשת ממך כמה דקות בכל בוקר מיד עם הקימה. ככל שמבינים את השיטה, הזמן הנדרש הולך ופוחת (2-3 דקות) יש קבוצת נשים בכל הארץ שמלמדת את השיטה ב3 מפגשים. כמו כן יש ספר בנושא.
  3. מניעה מקומית בלבד- בימי הפוריות 2-4 ימים ניתן להתאים "מניעה מקומית" שאינה משפיעה על המערך ההורמונלי ועל ציר ההיפופיזה- שחלות- רחם. בשוק קיימים כמה מוצרים חלקם מאוד יעילים וחלקם פחות. למשל: התאמת דיאפרגמה אצל אישה המוסמכת לכך. כמו גם FAMCAP שתיהן צורות של כיפת גומי המתלבשות על צוואר הרחם ומשולבות בקוטלי זרע.
  4. סוג מניעה נוסף הוא שימוש בקוטלי זרע כמו: נרות וגינליות,פילם וגינלי (vcf),ג'ל קצף, ספוגיות, נרות גלוואן- פארמקטס. חלקם יעילים וחלקם מייצרים הגנה חלקית  
  5. אולם השילוב של הכרות עם "זמן חלון הביוץ" ושילוב האמצעים הנוספים בהתאם לנוחות האישה בזמן הימים הללו ייצר יעילות מירבית במניעת הריון.

לסיכום:

ההתרחקות מהטבע מייצרת חיי עבדות. החברה המערבית היא חברה שהאושר האישי נמדד במונחים חיצוניים: מראה, קריירה, כסף, השגיות.

אלו כבלים שכולנו שבויים בהם. כי כולנו כאן בביצה טובענית (ותובענית..). אישה נשפטת לפי הקריטריונים המערביים הללו- ולכן מחוייבת להם. זו ביצה ותרנגולת.

ואולי באותה הזדמנות…כדאי לשים סימן שאלה על בית הכלא הזה שאנחנו שבויות בו. אותה מחוייבות: להראות טיפ טופ, לכבוש עולם, להשיג כסף כדי שיהיה לי טוב.

איפה האישה באה לידי ביטוי ואיפה העולם החיצון משפיע על דיכוייה המנטלי, המיני, הפיזי.

לסבתות שלנו- שילדו כל שנתיים ורבע ילד, הייתה הבנה עמוקה בשעון הביולוגי שלהן.

ואולי הבנה גדולה יותר מהו אושר.

אז אולי קשה להביא כל שנה ילד. אבל גם לא נכון לגוף-נפש לקפוץ ממיטה למיטה.

ואולי מחייב מידי להקים משפחה – אבל לא בטוח שלכל אישה תתאים קריירה של טייסת או מנכ"לית בחברת הייטק או טיול תרמילאים לשנתיים במזרח.

ואולי לקום כל בוקר עם זריחה ולעבוד ולזוז ולייצר תנועה ולישון עם שקיעה זה גדול עלינו -אבל לא בטוח שצריך בגיל 30 להישען על ההורים, שיגדלו לנו נכדים, יממנו משכנתא ויחליפו לנו חיתולים בגיל 20 (להם לא עשו את זה…)

אולי שחרור אמיתי הוא דווקא בהבנה מהי מחוייבות, מהי שליטה עצמית ומה נדרש ממך.

כי מחויבות יוצרת חיבור לטבע, למהות האמיתית שלך.

שחרור נעים.

שלכן באהבה רבה,

הילה

 

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...