guf_0000_סיאטיקה

סיאטיקה

"שְׂאִֽי־סָבִ֤יב עֵינַ֙יִךְ֙ וּרְאִ֔י כֻּלָּ֖ם נִקְבְּצ֣וּ בָֽאוּ־לָ֑ךְ בָּנַ֙יִךְ֙ מֵרָח֣וֹק יָבֹ֔אוּ וּבְנֹתַ֖יִךְ עַל־צַ֥ד תֵּאָמַֽנָה׃"

(ישעיה פרק ס ה')


כאב סכיאטי  הוא כאב בעל אופי הקרנתי מהגב לרגל, הכאב מתחיל בגב ומקרין אל עבר צד מסוים וישבן. עוצמת הכאב יכולה להשתנות בין כאב קל ואי נוחות לכאב חד ומציק. והוא נובע מלחץ על העצב הסכיאטי.

הסיבה הנפוצה לכאב היא פריצת דיסק או בלט דיסק. לעיתים רחוקות הלחץ על העצב הסיאטי ינבע משינויים מבניים בשלד.

מבחינה מערבית חשוב לאבחן את מקור הכאב. על מנת לאבחן, המטופל נשלח בדרך כלל לבדיקות הדמיה (צילומי רנטגן CT MRI) הרפואה המערבית נותנת פתרון תרופתי אשר משמש בעיקר להקלה על הכאב ובחלק מן המקרים מפחית דלקת באזור.

הרפואה הסינית טומנת בחובה פילוסופיה סינית. הרגליים הן חלק מהשלד האנכי, באמצעות הרגליים האדם יוצר מגע עם האדמה- הגשמית, אולם ההתרוממות למעלה- מייצרת חיבור עם החוקים המגיעים מהשמיים. (עם הYANG) מצד אחד החיבור לאדמה, לגשמיות לאדמה לחומר (YIN) הוא חיבור המייצר בטחון ומצד שני היכולת של הרגלים לנשוא את הגוף, לזקוף אותו- קשור לחיבור להכרה, לחוקי השמיים. יש כאן תהליך התמרה של חומר בסיסי תהליך בו הכליות (שעובדות ביחד עם שלפוחית השתן) מייצרות צמיחה של תודעה גבוהה- הכרה. הרגלים מקנות לנו זכות לזוז בזכות החיבור בין החומר, העמידה על האדמה לשמיים, לחלק שקשור עם ההכרה.

דיקור סיני לכאב סכיאטי יתייחס לאוסף הסימנים הללו ולכיוון ההקרנה  על מנת לייצר אבחנה מדויקת וטיפול.

רפואה סינית מתייחסת לתנועה בתוך הגוף, בתוך האיברים והמרידיאנים. ישנה זרימה קבועה של צ'י. כאשר כיוון התנועה או הזרימה מופרים- תהיה פתולוגיה. כאב הוא בעיה של תנועה בתוך תעלות המרידיאנים. לעיתים בכאב סיאטי נראה מעורבות של כמה מרידאנים הכאב יכול להקרין לאורך קו תפר המכנסיים החיצוני, או פנימה לכיוון המפשעות.

בקליניקה תמיד נחפש את הסיבה לכאב הסכיאטי.

מקרה לדוגמא- מטופלת עם כאב סיאטי, עובדת כברמנית כל ערב בבר משקאות צפוף ונדרשת להכין משקאות בלחץ מתמיד  היא משתמשת הרבה פעמים לסגור את הארון הימני התחתון ברגל ימין שלה, התנועה צריכה להיות מדויקת על מנת לא לייצר לחץ על העצב הסכיאטי. הלימוד הנדרש כאן הוא איך לעבוד מבלי ליצור לחץ על העצב הסיאטי. הטיפול חייב לכלול התייחסות לסיבה, על מנת למנוע את הישנות הכאב.

הטיפול בקליניקה יטפל במרידאנים הפגועים לפי אבחנה ויפחית את הדלקת באזור. התזונה הסינית התזונה המקרוביוטית ורפואת הצמחים הסינית יטפלו במצב העודף האנרגטי לפי האבחנה. כאשר הסימפטומים יעידו על לחות חמה המזונות יסלקו לחות ויקררו את המרידיאנים הפגועים. וכאשר תאובחן לחות חמה במרידיאנים המזונות והצמחים יסלקו לחות במחמם התחתון ויחממו את המרידיאנים הפגועים. ככלל המזונות בתפריט ישאפו להפחית מזונות מעוררי דלקת ובכך יזרזו החלמה.

הטיפול בכאבי גב בקליניקה

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...