guf_0000_4

תסמונת קדם וסתית

"מְצָא֙וּנִי֙ הַשֹּׁ֣מְרִ֔ים הַסֹּבְבִ֖ים בָּעִ֑יר"

(שיר השירים פרק ג ג')


סרטון

כ80% מהנשים חוות אי נוחות פיזית או כאב סביב הדימום הוסתי.

אצל חלקן הגדול- יש ממש פגיעה באיכות החיים ובשגרה היום יומית.

דם הוסת הוא הכרחי לחידוש רקמות בגניטליה. אבל אין סיבה שתהיה אי נוחות בכל שלב במחזור החודשי.

 

מהי תסמונת קדם וסתית?

אוסף של סימפטומים המופיעים בדרך כלל סביב קבלת הווסת .

הסימפטומים מגוונים ועלולים להופיע בדרגות חומרה שונות: סחרחורת, כאבי ראש, מגרנות, עליית חום וחולשה חיסונית, השתנה תכופה יציאות משתנות, בעיות עיכול, תיאבון מוגבר למתוק או מלוח. עייפות, בטן נפוחה, בצקות, בלבול וירידה בזיכרון, עצבנות חרדות דיכאון נפיחות ותחושת גודש בשדיים ,כאבי פרקים, הפרשה נרתיקית מוגברת, כאב גרון, כאבי גב, חולשת גפיים, אקנה, שלשול או עצירות, כאבי  בטן תחתונה ואגן (דיסמנוראה ) שיכולים להתבטא  לפני הוסת ואף תוך כדי הדימום עצמו.

 

מנקודת מבט מערבית:

הסימפטומים נובעים מחסר איזון הורמונלי. ההיפופיזה, בלוטת יותרת המוח, מפרישה הורמונים משתנים במהלך החודש המשפיעים על תפקוד השחלות כאשר אחד מההורמונים בהיפופיזה או בשחלה נמוך או גבוה במהלך החודש, זה יצור תגובת משוב של כל ההורמונים בשרשרת המחזורית.

 

תסמונת קדם וסתית -מנקודת המבט של הרפואה הסינית:

מגוון הסימפטומים של התסמונת הקדם וסתית, מעידים על כך, שהחסר איזון אינו מקומי אלא מערכתי, בכל הגוף. כל אישה חווה אותם ברקמה שונה בהתאם לרגישות שלה, אולם המקור לפתולוגיה הוא לא בנקודת הכאב עצמה.

הסינים הקדמונים דיברו על תעלות אנרגיה בהם מוזרמת אנרגיית החיים, הצ'י.

הצ'י זורם לכל איברי הגוף ורקמותיו. ולצדו זורם גם הדם בתוך צינורות דם (ורידים עורקים ונימים) ומעשיר כל רקמה ואיבר בגוף.

שניהם- גם הצ'י וגם הדם צריכים להגיע דרך "צינורות/ תעלות"- לרקמה/ איבר ייעודיים (במקרה של תסמונת קדם וסתית זה רחם שחלות) ולהזין אותם גם באנרגייה וגם בחומרי דלק-דם.

כלומר יש כאן התייחסות גם לדם וגם לתנועה האנרגטית של הצ'י בתוך "צינורות".

הרפואה הסינית מביטה על תפקוד אנרגטי של 3 איברים עיקרים המעורבים בתהליך התקין של המחזור החודשי הנשי :כבד, טחול וכליות

 

תפקיד הכבד בוויסות תנועת הדם :

הכבד ברפואה הסינית מאפשר לצ'י תנועה חופשית- והתכונה החשובה הזו שבלעדיה הגוף לא יכול להתקיים היא תנועה החוצה ולמעלה- היא תנועה יאנגית. שמאפשרת את תנועת הדם הוסת.  מצד שני, הכבד מאחסן את הדם , מזין גידים ורצועות. ההזנה היא תכונה "יינית".

כשאין איזון בין תנועת האגירה(תנועה יינית -שהיא לכיוון פנים הגוף) לבין התנועה היאנגית החוצה  נוצרת תקיעות בזרימה האנרגטית ונוצר כאב.

הכבד, ברפואה המערבית אחראי על סינון הרעלים בדם, לכן ניתן לחשוב עליו כעל מווסת.  על מנת ליצור דם נקי מרעלים, יש ליצור נוזל איכותי. לא דליל לא סמיך ושיכיל את כל הרכיבים. על מנת ליצור תנועה תקינה בצינורות. שאלמלא כן- הדם נקרש, נתקע ומייצר כאב.

 

תפקיד הטחול ביצירת צ'י ודם- עיכול וחיסון:

התפקיד האנרגטי של הטחול ברפואה הסינית הוא התמרת מזון והפיכתו לצ'י ודם. התפקוד הזה הוא גם משויך למערכת העיכול אך הוא משויך גם למערכת הלימפה והחיסון. לכן כשהטחול חלש הוא עלול לייצר חסרים ביצירת אנרגיה (צ'י) או דם. שיהיו חיוניות ליצירת תאי דם אדומים ולבנים.

תפקיד הכליות במתן "פקודה" :

הכליות מהוות הבסיס ליצירת כל פעולה בגוף כיוון שהן משכנות את צ'י המקור.

צ'י המקור,( האנרגיה המקורית)  נשלח מהכליות לכל איבר ואיבר בגוף ומהווה הסטרטר הראשוני לתפקודו. לכן אם הכליות חלשות באופן אוטומטי- הטחול יחלש.

התפקוד הכלייתי כאן יכול להיות משויך לתפקוד ההיפותלמוס- היפופזיה שמייצרים בכל רגע נתון הוראות לכל הגוף על ידי שחרור הורמונים לבלוטות רלוונטיות.

תקיעות של תנועה במרידיאן תייצר כאב.

המחזוריות הקבועה בגוף האישה היא מדויקת ונדרשת גם לחומרי דלק טובים שיבנו רירית רחם תקינה ועשירי בדם וגם בתנועה תקינה.

כאשר יש תנועה מרובה באזור הגניטליה ואין מספיק "חומרי דלק"

עלול להיות חסר בדם איכותי שצריך לזרום במינון ובדיוק הנכון לרחם שחלות.

ניתן לדמות זאת לצינור שאין בו הרבה נוזל שזורם בתוכו. כאשר אין שפע של נוזל, הנוזל עלול להתעכב בדפנות, התנועה של הנוזל בתוך הצינור/ תעלה- מואטת ובכך רקמות חיוניות לא יקבלו הזנה של חומר ואנרגיה בזמן הנכון להם, ובדיוק והמינון הנכונים.

חסר דם או חסר צ'י- הם סיבה לתקיעות האנרגטית שמיוחסת לתסמונת הקדם וסתית.

החסר הכי נפוץ בקליניקה לנשים עם תסמונת קדם וסתית- הוא חסר בדם.

זה עלול להיגרם בגלל חסרים תזונתיים, מחסור בשעות שינה /לחצים נפשיים שלא מאפשרים למזון להיספג בצורה טובה, או ריבוי מאמץ פיזי.

כאשר יש מספיק חומרי דלק אבל אין מספיק תנועה:

יש שפע של נוזל ב"צינור/ תעלה"  והוא גדוש, אבל הנוזל בתוכו נלחץ ובקושי זז. גם במצב כזה- הרקמות- הרחם והשחלות לא יקבלו את ההזנה בזמן הנכון ובמינון והדיוק הראויים. לעיתים נוכל לראות קרישים בדם, הדם חיכה הרבה זמן באותו מקום והצמיג. וגם כאן תהיה התייחסות קלינית לפתולוגיה.

זה עלול להיגרם בגלל אכילת יתר, השמנה, חוסר בתנועה, שימוש בתרופות וכן לחץ נפשי שגורם לעודף במקום אחד ולחסר במקום אחר.

 

הטיפול  בתסמונת קדם וסתית

אישה מאוזנת אינה צריכה לסבול באף שלב במחזור.

כאשר אישה "יצרנית" מייצרת דם צורה טובה, היא "יצרנית" גם באינטראקציה שלה עם הסביבה

הדינימיקה לאורך החודש עם הסביבה לא צריכה להשתנות עקב כאב פיזי או רגשות שלילים.

אמנם, עבור נשים פעילות מאוד, כדאי לייצר האטה של פעילות בזמן ימי הדימום ולאפשר לגוף לנוח, אך אין פירושו שצריך לסבול או להפסיק פעילות.

הכאב וההפרעות השונות יעידו על חוסר איזון.

ברפואה המערבית הטיפול המקובל הוא גלולות ותרופות אנטי דכאוניות/ חרדה.

זה לא יטפל בסיבה להפרעה. ובהרבה מקרים עלול להחמיר אותה. מאמר על השפעת גלולות

 

הטיפול הטוב ביותר הוא כמובן טיפול מניעתי. בהתייחסות ל4 פרמטרים:

שינה– חשוב לישון 7-8 שעות בשעות הלילה. ברפואה הסינית הכבד מאחסן את הדם במנוחה. השעות של איבר הכבד הם בין 1:00-3:00 בלילה. בשעות אלו חשוב להיות במצב של שינה עמוקה.

בכדי להגיע לשינה עמוקה, יש לעלות למיטה ב22:00 ולהרדם ללא מכשירים פולטי קרינה. יש לנתק חיבור לסלולרי, כיבוי מחשב  ומכשירים מחוברים לחשמל שפולטים קרינה, כיבוי טלוויזיה מהשלט אינו מספיק. יש לכבות את הנורה

הנעה– חשוב לייצר פעילות פיזית קבועה ונעימה. אין צורך בהרמת משקולות או שעתיים חדר כושר ביום. מספיקה הליכה מהירה (כחצי שעה ביום) שתכניס חמצן לתאים ותייצר הפרשת פסולת דרך העור

נפש– המציאות לא תמיד יכולה להשתנות לפי רצונותינו. העבודה שלנו היא לקבל את המציאות כמו שהיא בשמחה. כשהנפש רגועה היכולת של הגוף להתגבר על סילוק רעילות ואף על חוסרים- גבוהה יותר. איך נדע שהנפש רגועה? כשישנה סיטואציה ולא עולים לנו רגשות שלילים כלפיה.

תזונה– תזונה היא מפתח להנעת חומר בגוף,  לכן התזונה צריכה להתבסס על יצירת דם איכותי שאין בו חומרי פסולת ולא ימהר להקריש ולהתקע.

חשוב לאכול חלבון איכותי ולא מעובד, כאשר החלבון מלא בהורמונים ואנטיביוטיקה, הדם יועשר בחלבון אבל יצטרך להתמודד עם הרב רעילות מסביב.

מינרלים ויטמינים- שנמצאים בעיקר בפירות וירקות וביניהם ירקות עליים.

בקליניקה נבקש להבין את הסיבה לכאב על ידי אבחנה מדויקת. דיקור מוכר בעולם המערבי כמפיג כאב. החזרת האיזון מחדש תכלול שימוש בכמה שיטות בינהן התאמת תזונה, במקרים של כאבים קשים וממושכים נרכיב פורמולת צמחים שתינתן לפרק זמן קצוב עד להשבת האיזון מחדש.

 

 

עוד מאמרים

פציאליס

לֵ֣ב שָׂ֭מֵחַ יֵיטִ֣ב פָּנִ֑ים (משלי פרק טו פס' יג') פציאליס, נקרא גם bell´s palsy  שיתוק על שם בל. זהו שיתוק

קרא/י עוד...

דורבן

וְֽהָיְתָ֞ה הַפְּצִ֣ירָה פִ֗ים לַמַּֽחֲרֵשֹׁת֙ וְלָ֣אֵתִ֔ים וְלִשְׁלֹ֥שׁ קִלְּשׁ֖וֹן וּלְהַקַּרְדֻּמִּ֑ים וּלְהַצִּ֖יב הַדָּרְבָֽן׃ (שמואל א' פרק יג' פס' כא) דורבן ברגל- Plantar fasciitis

קרא/י עוד...